by Admin on 12.11.2023
Tekst: Alexander Andrusenko (Team Lowrance Estonia)
Sel aastal tuli Lowrance’l välja uus seade Lowrance HDS PRO, mis asendab välja eelmise põlvkonna tippmudeli HDS Live. Paljud HDS Live või ka madalama klassi seadmete kasutajad on nüüd valiku ees, kas ikka tasub uut osta ja mille poolest ta parem on.
Alustaks kohe kõige tähtsamast uuendusest – uue seadmega tuli välja uus andur ActiveImaging HD 3-in-1. Eelmine andur oli lihtsalt ActiveImaging 3-in-1, nüüd tuli kaks tähte juurde: “HD”. Mida see tähendab? Uuele andurile tuli juurde kõrgem sagedus, mida kõik pikisilmi ootasid, nimelt 1 MHz (1075 kHz, kui päris täpne olla) Side Imaging’u peal (külgvaates). Miks see hea on? Lihtsas keeles võib öelda, et mida suurem on anduri poolt saadetavate signaalide sagedus, seda detailsem on pilt seadme ekraanil. Suuremal sagedusel näeb väikeseid detaile paremini kui väiksemal sagedusel, pilt on teravam, kala ja struktuure näeb paremini.
Medali teine külg on aga see, et suuremal sagedusel on väiksem nägemisulatus, sest signaal sumbub kiiremini. Tegemist ei ole lihtsalt tehnoloogilise piiranguga, vaid puhtalt füüsikaseadusega. Niisiis, teoorias peaks külgvaade olema 1075 kHz peal (võrreldes 800 kHz-ga) detailsem ja teravam, aga nägemisulatus väiksem. Kusjuures suurem sagedus on saadaval ka Downscan’i peal (allavaade), nimelt 1200 kHz, mis on päris suur edasiminek võrreldes varasema 800 kHz-ga.
Ise sain uue mudeli kätte juunis 2023 ja olen nüüdseks saanud seda mõnda aega erinevates oludes testida, kaasa arvatud Eestisisestel võistlustel ja Maailmameistrivõistlustel Lätis. Räägin siis oma muljetest ja erinevustest võrreldes HDS Live’i ja varasema anduriga. Päris kahe anduriga külg külje kõrval testida on raske, sest kahe anduri signaalid tekitavad teineteisele häireid ja korraga töötades on mõlema ekraani peal palju häireid, nii et kõigepealt peab ühe anduriga mingit objekti vaatama, siis selle anduri peatama ja teise sisse lülitama. Võin öelda, et pilt on 1075 kHz peal väiksematel sügavustel külgvaates (vähemalt kuni 7m) tõesti teravam kui vana anduriga 800 kHz peal. Suurematel sügavustel aga tulevadki füüsika seadused mängu ja suurema sagedusega on nägemisulatus märgatavalt väiksem ja pilt muutub hägusamaks.
Praktikas tähendab see seda, et kui te sõidate kuni 10m sügavas vees, siis on 1075 kHz parem kui 800kHz vanema anduriga. Kui jõuate sügavamasse vette, siis peab anduri ümber lülitama 455 kHz peale, siis näeb põhjareljeefi ja kala paremini. Vahepealset sagedust uuel anduril ei ole, on ainult 455 või 1075 kHz. Aga võin öelda, et ka 455 kHz peal on pilt väga ilus, võrdleks seda 3D anduriga läbi 3D mooduli. Isiklikult kasutangi 455 kHz sügavustel üle 10m ja siis, kui tahan vaadata laiemalt kui 20-30 meetrit. Näiteks Peipsil ahvenaparve või kivivaresid otsides on mõnikord mõistlik 455 kHz peale ümber lülitada, siis näeb laiemalt, kuigi pildi detailsus on veidi väiksem kui 1075 peal, kuid suuremaid objekte või parvesid näeb väga hästi.
Eriti muljetavaldav on Downscan (paadi alla vaade). Kui võrrelda tavasonari pildiga (200 kHz või kõrge Chirp 2D), siis on vahe ikka meeletu. Kui sonari peal on lihtsalt mingid laigud (vt kuvatõmmist), millest ei ole võimalik aru saada, kas see on kivi, kala või heinad, siis Downscan 1200 kHz peal näitab väga selgelt, et tegemist on vetikatega ja isegi igat üksikut kõrt on väga selgelt näha. Olen ühe järve peal palju sõitnud ja näinud teatud sügavustel mingeid vetikaid, aga 800 kHz Downscaniga ei olnud võimalik aru saada, mis vetikas see täpselt on. Nüüd vaatasin need kohad uue HDS PRO-ga üle ja tõesti on igat kõrt ja rohututti väga selgelt näha. Ütleks, et Downscani vahe on võrreldes eelmise anduriga ikka väga märgatav.
Uus andur näitab paremini ka päris madalas vees. Kuvatõmmise peal on näiteks suur uppunud paat 3 meetri sügavusel, mida on ikka ülidetailselt näha. Mul on merelahes õnnestunud isegi 1 meetri sügavusel haugi näha paadist eemal. Vana anduriga ei ole nii madalas vees kunagi õnnestunud külgvaates kala näha.
Muuseas on uus Lowrance HDS PRO ka kiirem kui eelmine versioon. Mul on plotteris üle 3000 teekonnapunkti ja kui punktide arv nii suureks kasvab, siis HDS LIVE muutus veidi aeglasemaks, aga HDS PRO on väga kiire ja reageerib nupuvajutustele momentaalselt. Veel üks uus funktsioon, mis juurde tuli, on Active Target anduri Scout Mode või 360 anduri overlay kaardile. See tähendab seda, et kui te püüate näiteks suures järves mingi punkti peal kas Active Targeti või 360 anduriga (käib Lowrance Ghosti vöörimootori külge), siis on võimalik selle pilti uue kihina salvestada kaardile. Ja kui te hiljem näiteks kaarti kodus sirvite, siis on võimalik näha, mida te seal täpselt püüdsite, s.t. mis pilti Active Target või 360 vaade näitas.
Kas siis kokkuvõttes tasub HDS LIVE vahetada uue HDS PRO vastu, eks igaüks otsustab ise, aga minu meelest on uus andur võrreldes vanaga ikkagi oluliselt parem. Millega peab arvestama, on see, et uus andur küll töötab ka vanema HDS LIVE mudeliga, aga vana seade ei lase sisse lülitada 1MHz sagedust, saab kasutada ainult 455 või 800 kHz nagu vana anduriga. Nii et kui soovite kasutada uut andurit 1MHz sagedustel, siis peab siiski ka uue seadme ostma.
Uppunud paat külgvaates 1075kHz peal:
Vetikad väga selgelt näha Downscan vaates 1200kHz peal:
Kivine põhi ja väikese kala parved. Igat kalakest eristab väga hästi nii Dowscanis kui ka külgvaates.
Põhjas mingi konstruktsioon on väga detailselt näha:
Väike uppunud purjekas paadist 10m vasaku, sügavus paadi all 2,8m.